Jak vybrat tu opravdu správnou velikost bot?

Montáž obuvi se může zdát jako jednoduchý úkol, ale jeho správné provedení může být poněkud komplikované. Správně padnoucí obuv je zásadní pro pohodlí a prevenci zranění. V tomto článku se budeme zabývat způsoby, jakými lze zajistit, aby bota správně seděla a aby byla vybrána správná obuv pro zamýšlenou činnost.

Na začátek je třeba vědět, že nejlepší místa pro nákup obuvi jsou obchody, které poskytují personál, který provádí fitting a má dobré znalosti o své obuvi. Tyto typy obchodů se liší podle lokality, ale dobrým pravidlem je vyhnout se obchodním domům a „velkým krabicovým“ obchodům s obuví, které vyžadují, aby si člověk obuv upravil sám. Tyto obchody mají také omezený výběr velikostí, přestože mají obrovský výběr různých značek a stylů. Prodejny obuvi s prodavači, kteří mají školení a vzdělání v oblasti značek, které prodávají, budou docela užitečné při získávání správně padnoucí obuvi. Ačkoli jsou velikosti obuvi víceméně univerzální, mají sloužit pouze jako vodítko, protože různí výrobci a styly vytvářejí drobné odchylky velikostí, které nemusí přesně odpovídat uvedené velikosti. Dobrý prodavač obuvi by si měl být těchto rozdílů vědom.

Ujistit se, že člověk nosí správnou velikost obuvi odpovídající délce a šířce chodidla, je zásadní pro dosažení dobrého padnutí. Velikost obuvi nemusí být nutně stejná po celý dospělý život. Faktory, jako jsou otoky, postupující onemocnění nohou, například vbočené palce, a celkový obvod těla, mohou umožnit zvětšení nebo zmenšení velikosti obuvi. Pokud hledáte kvalitní obuv za výhodnou cenu, můžete vyzkoušet Belenka slevovy kod a ušetřit. Před každým nákupem by si měl člověk nechat změřit nohu. To opět nejlépe provede prodavač obuvi. Měření a přizpůsobení by mělo být provedeno na konci dne, kdy se očekává, že noha bude mít největší velikost, pokud je otékání nohy faktorem, jinak se může stát, že zakoupená bota bude na konci dne příliš těsná. Při měření se zohlední délka (z níž se odvozuje číslo velikosti) i šířka.

Šířka je faktor, který lidé, kteří si boty přizpůsobují sami, často ignorují, protože mnoho velkých obchodů s obuví nemá mnoho druhů šířek. Tito lidé si jednoduše koupí boty o polovinu až celou velikost větší, aby získali správnou šířku. Výsledkem je bohužel příliš dlouhá bota, v níž se noha při každém kroku posouvá dopředu. Správná šířka je velmi důležitá, protože může zabránit tomu, aby se bota otírala a dráždila boky chodidla. To je důležité zejména pro osoby s onemocněním, které vede k poranění nohy v důsledku tření obuvi, jako jsou diabetici. Každá zakoupená obuv musí mít správnou velikost a šířku pro nohu změřenou při zkoušce a konkrétní zakoupená obuv musí být vybrána podle toho, jak odpovídá této velikosti. Pokud je určitá značka nebo styl velikostně odlišný, je třeba provést úpravu od naměřené velikosti, aby se zajistilo správné padnutí, pokud je tato konkrétní obuv požadována. To opět nejlépe určí prodejce obuvi.

Pokud si člověk musí boty přizpůsobit sám, existuje několik způsobů, jak zjistit, zda mu boty správně sedí. Prvním testem je zajištění správné délky. Obecně platí, že mezi koncem palce a špičkou boty by měl být prostor o šířce nehtu palce. Cokoli většího nebo menšího než tato hodnota znamená, že bota může být příliš dlouhá, respektive krátká. Boční strany chodidla by neměly být po stranách boty sevřené. Pokud boky nohy přesahují přes podrážku boty nebo pokud noha vytlačuje materiál boků boty, je bota příliš úzká. Příliš široká bota naštěstí představuje problém jen zřídka, protože většina lidí nemá příliš úzkou nohu. Pokud člověk při nazouvání boty cítí v oblasti plosky nohy trochu místa navíc, neměl by to být problém. Pokud se však zdá, že noha v botě klouže i přes správnou délku, může to znamenat neobvykle úzké chodidlo.

Takovému typu chodidla by měl botu přizpůsobit odborník, aby nedošlo ke zranění. Dalším způsobem, jak zjistit, zda bota správně sedí, je projít se v ní alespoň několik minut po obchodě. Pokud se horní část boty při ohýbání shrne do horní části prstů nebo pokud pata při chůzi z boty vyklouzne, neměla by se bota kupovat. Metody určování velikosti obuvi bohužel nezohledňují rozdíly ve výšce prstů a obvodu paty, které má každý individuálně. Tyto faktory je třeba brát v úvahu při přizpůsobování obuvi a člověk by měl „cítit“, zda mu bota správně sedí.

Jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru obuvi je pohodlí. I když se zdá, že bota dobře sedí a je správně dimenzována, může se při nošení vyskytnout nepohodlí. Běžně se předpokládá, že bota bude „rozbitá“. Tak by tomu nikdy nemělo být, protože bota by měla sedět hned od začátku. Bota by se nikdy neměla „lámat“. Pokud se v botě od začátku necítíte pohodlně, neměli byste si ji kupovat.

Výběr správně padnoucí obuvi je klíčem k pohodlí nohou, ale stejně klíčový je i výběr správné obuvi.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram