Nepříjemné kuří oka. Umíte se jich zbavit?

Je bolestivé a jeho léčba je zdlouhavá. Postihuje zejména ženy, ale potrápit může dokonce i děti. Kuří oko je jedním z kožních problémů, který trápí mnoho lidí.

Kuří oko je jedním z nejčastějších kožních onemocnění, které postihuje zejména oblast nohou. Přestože se nejedná o virové onemocnění, jde o onemocnění kůže, které může být velmi bolestivé a z estetického a také z pocitového hlediska dokáže člověku pořádně znepříjemnit život. Jeho léčba je dnes poměrně snadná, ale z časového hlediska stále zdlouhavá. Proto je nejlepší zachovat správnou prevenci a tvorbě kuřích ok předcházet.

Co je kuří oko?
Kuří oka si nejčastěji mýlíme s bradavicemi. „Zatímco bradavice jsou virovým onemocněním, kuří oko (clavus) je lokalizovaným zhrubnutím kůže, které vzniká nad kloubem nebo kostí jako ochranná reakce kůže na tlak vyvolaný mechanicky,“ vysvětluje dermatoložka, MUDr. Maria Brozmanová. Má nažloutlou barvu a ve střední části je zbarveno dočerna. Bolest může vytvářet právě jeho delší kořen, který může sahat hluboko do kůže. „Při dlouhodobě působícím tlaku na kůži oproti pevnému podkladu vzniká rohový čep, který může zasahovat až na periost – povrch kosti, který je bohatě inervován, a proto bolí,“ dermatoložka vysvětluje, proč kuří oka bolí… Jejich vznik je hlavně na místech , které jsou pravidelně vystaveny tlaku či opakujícím se úderům. Prvním projevem vzniku je svědění a kůže může dokonce i pálit.

Nevhodná obuv…
„Ve většině případů je vytvoření kuřího oka vázáno na ortopedické deformity, ale i nesprávný výběr bot. Jejich dlouhodobé nošení může vést k vytvoření kuřích ok,“ říká dermatoložka Maria Brozmanová. Stejně tak chůze na vysokých podpatcích je nepřirozená a namáhá chodidla. Přesto si my ženy tento skvost dopřejeme tak často, jak je možné. Ve vysokých podpatcích se líbíme samy sobě, našemu partnerovi a dokážeme zaujmout i naše kolegy v práci. Ovšem právě vysoké podpatky či nevhodná obuv, kterou si zvolí nevědomky například lidé s přepadenou klenbou či s plochýma nohama, může vytvářet tlak v okolí prstů. A protože muži dávají obecně přednost pohodlnější obuvi, toto onemocnění častěji postihuje ženy, ale občas se mu nevyhnou ani děti.

Základem je prevence
Ta se dosáhne snadno a to zvolením správné a pohodlné boty. Vhodným způsobem prevence je také častější krémování nohou, pravidelná návštěva pedikúry či pravidelné stříhání nehtů, které zabraňuje tlaku prstů v botě. Pokud vás už kuří oka začala trápit, jejich odstranění je poměrně jednoduché. V domácí léčbě je k dispozici množství produktů a jedním z nich je unikátní expresní pero Duofilm pro odstraňování kuřích ok, s dvanáctiprocentní kyselinou salicylovou a dexpantenolem. Pomůže zmírnit tlakovou bolest, funguje od první aplikace a viditelné výsledky se dostaví již po čtvrtém dni používání. Jedinečný tvar pera s přesným aplikátorem usnadňuje použití kdekoli a kdykoli. Pokud jde o vážnější problém nebo zánět, je třeba navštívit lékaře, který kuří oko odstraní pomocí tekutého dusíku nebo chirurgicky.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram